از چه منابعی برای مقاله خود استفاده کنیم؟

 

بسیاری از دانشجویان و تقریبا تمام استادان و محققان می بایست نتایج تحقیقات خود را در قالب پایان نامه، مقاله و انواع گزارش ها ارائه کنند. در نوشتن هر مقاله و یا گزارشی لازم است به منابع علمی مختلف رجوع کنیم. در نتیجه اگر بخواهیم از مطالب منتشر شدۀ پیشین برای نگارش مقاله یا گزارش و پایان نامه خود استفاده کنیم می بایست به منبع مورد استفاده ارجاع دهی کنیم.

 

انتخاب منابع مناسب، بروز و معتبر بسیار حائز اهمیت است. هر مطلبی یا فایل PDF که در جستجوهای اینترنتی پیدا می شود الزاما منبع مناسبی برای ارجاع دهی نیست.

همواره سعی کنید به منابع دست اول و معتبر رجوع کنید. یک مقاله منتشر شده در یک مجله، کتاب، صفحه وب، مقاله ارائه شده در یک کنفرانس، گزارش دولتی، یک پایان نامه و غیره همگی می توانند در فهرست منابع مقاله یا پایان نامه شما جای بگیرند، ولی همه آنها از اعتبار یکسانی برخوردار نیستند.

به طور کلی منابعی که هنگام انتشار از فرایندهای داوری عبور کرده باشند (مانند مقالات مجلات علمی) از اعتبار بیشتری برخوردار هستند. پس از آن می توان به کتاب ها اشاره کرد.

در این میان صفحات وب به دلیل عدم پایداری محتوای آنها در طول زمان نامناسب ترین منابع برای ارجاع در مقاله یا پایان نامه شما هستند.

 

اما هر مقاله ای که در یک مجله انتشار یافته نیز لزوما یک فهرست معتبر محسوب نمی شود. متاسفانه امروز امروزه شمار زیادی از مجلات و مقالات جعلی در فضای اینترنت وجود دارند که ممکن است بدون اینکه بدانید به آنها ارجاع بدهید. از سوی دیگر نشر مجلات با "دسترسی آزاد" باعث شده است که فرآیند داوری در بسیاری از مجلات فدای منافع مالی شده و به درستی انجام نگیرد.

 

توصیه ها:

- از منابع دست اول برای نوشتن مقاله و پایان نامه خود استفاده کنید.

- تا حد امکان از منابعی استفاده کنید که شناسه دیجیتالی یا DOI داشته شند. برای ارزیابی صحت این شناسه می توانید آن در این لینک بررسی کنید: https://dx.doi.org

- اگر زبان مقاله شما انگلیسی است و منبع مورد استفاده به انگلیسی نیست این نکته را در فهرست منابع مشخص کنید.

- از یک نرم افزار مدیریت منابع مانند EndNote استفاده کنید.

- به منبعی که از آن استفاده نکرده اید هرگز ارجاع ندهید.